Se afișează postările cu eticheta Panificatie. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Panificatie. Afișați toate postările

duminică, 15 mai 2011

Colac secuiesc


800g faina
42g drojdie
150g zahar
3oua
50g ulei
250g lapte
arome (rom, coaja lamaie)

zahar, scortisoara, alune

Drojdia cu o lingura de zahar, 2 linguri de lapte si niste faina se amesteca si se lasa 15 minute la dospit.
se bat ouale cu zaharul, se adauga laptele, uleiul si aromele
Imagine Atasata
Se cerne faina, se adauga maiaua si compozitia cu ou
Imagine Atasata
se framanta bine si se lasa la crescut.
Imagine Atasata
Se-ntinde cate o foaie de grosime potrivita.
Se taie apoi in fasii inguste.
Imagine Atasata
Borcanele si cutia de conserva (ca am avut doar una) se curata bine, se dau apoi cu ulei si se incepe apoi sa se infasoare aluatul pe ele.
Se rastoarna pe suprafata de lucru si se rotesc pana aluatul devine uniform pe sticla.
Imagine Atasata
Se mai lasa putin la ''odihnit'' pentru vreo 15 minute dupa care se ung cu lapte si se dau prin zahar, scotisoara si alune macinate
Imagine Atasata
Se aseaza sticlele intr-o tava de cuptor si se introduc la 175 C pana se rumenesc. Se lasa putin la racit si apoi se scot de pe borcane(conserva)
Imagine Atasata



Imagine Atasata

miercuri, 4 mai 2011

Pasca (cosulet si inimioara)


Ingrediente aluat
800g faina
50g drojdie
200-250g nuca macinata
2 oua si 1 galbenus
200ml lapte
100g unt
50g ulei
200g zahar
rom, coaja lamaie

Umplutura
300g branza proaspata
150g zahar
60g stafide
3 linguri gris
2 oua
rom, vanilie, coaja de lamaie
stafide
2 linguri dulceata de pepene


am facut maiaua din cateva linguri de lapte, zahar,drojdia si putina faina pe care am lasat-o la crescut  ~un sfert de ora
am incalzit putin laptele, am adaugat in lapte zaharul, aromele si ouale si am batut putin cu telul
 
am cernut faina, am adaugat maiaua, compozitia de lapte si am framantat bine,


apoi am pus cate o lingura de unt topit in ulei si am continuat framantarea

dupa ce am pus jumatate din cantitatea de unt
am adaugat nuca macinata,

apoi am continuat cu untul pana l-am incorporat tot

aluatul rezultat l-am lasat la crescut

Am luat 1 bol de inox si l-am imbracat in folie alimentara.
Am impartit aluatul in 2 ( o bucata mai mica si una mai mare)Bucata cea mare am colorat-o maro adaugand o lingura de cacao.


Am intins o treime din bucata colorata si am imbracat bolul apoi am taiat surplusul.
Am facut fisii de aluat si l-am pus pe bol un pic distantate intre ele, am facut apoi niste fasii mai grosute pe care le-am taiat scurte, am luat aceste bucati de fasiute si am imbracat bolul ca pe un cos.

Din doua fasiute rasucite am pus un inel deasupra pe post de piciorus .Am taiat inca doua fasii din aluat, le-am rasucit si am pus in jurul bolului
Am impletit si o toarta.
Din aluatul ramas 'alb' am incercat sa fac niste flori si niste frunzulite (nu prea a iesit grozave ca am facut un aluat care se strangea )
Am pus in tava acopirita cu hartie de copt si am dat la cuptor la foc potrivit.

Intre timp am facut umplutura amestecand toate ingredientele, apoi am adaugat si dulceata


Dupa ce s-a copt am scos din cuptor am umplut cu umplutura de branza si am dat iar la cuptor pt a se inghega umplutura(aici cred ca am facut o greseala ca nu am lasat sa se raceasca un pic cosuletul, umplandu-l cald s-a cam lasat, dar si asa copiii au fost ffff incantati si nerabdatori sa guste)

Am luat aluatul colorat, l-am intins si l-am pus intr-o forma de tarta (inimioara), am facut si o fasie pe margine de jur imprejur, am pus compozitia de branza ramasa si din aluatul ramas necolorat am facut niste inimoiare care le-am pus de jur imprejur, si niste flori care le-am pus pe mijloc. A mai stat putin pe masa pana a fost gata cosul din cuptor (timp in care a mai crescut), am uns cu ou, am dat la cuptor la foc potrivit.

Si fiindca mi-a ramas o mana de aluat am intins o foaie pe care am copt-o in cuptor si fata mai mica





joi, 18 noiembrie 2010

Rolls Cinnabon

 Reteta preluata de pe culinar.ro postata de Gabi Cara (mii de multumiri pt reteta)
(am preluat-o e acolo)
INGREDIENTE ALUAT
- 2 si 1/2 lingurite de drojdie uscata
- 1 cup de lapte cald
- 1/2 cup zahar
- 80 g de unt moale
- 1 lingurita de sare
- 2 oua
- 4 si 1/2 cups de faina 000

INGREDIENTE UMPLUTURA
- 1 cup zahar brun (eu am pus normal, alb)
- 2 si 1/2 linguri de scortisoara Makara (eu am folosit scortisoara normala)
- 80 g de unt (margarina) moale

INGREDIENTE GLAZURA
- 90 de g unt
- 1 si 1/2 cups de zahar pudra
- 90 g de crema de branza (Philadelphia)
- sos de caramel
- nuci Pekan (eu am folosit nuci de-ale noastre)

PREPARARE
Se dizolva drojdia in lapte caldut. Apoi se adauga zaharul, untul moale, ouale, sarea si faina.
Se amesteca si se incepe framantatul, pana cand se obtine un alauat elastic, usor lipicios,dar care sa nu se lipeasca de maini.
Se unge aluatul cu putin ulei si se lasa la crescut, acoperit pana isi dubleaza volumul.
Pe blatul de lucru se presara putina faina, se rastoarna aluatul si cu ajutorul sucitorului se intinde o foaie de forma unui dreptunghi, cu lungimea de 54 cm si latimea de 40 cm si o grosime ce ar trebui sa fie putin peste jumatate de centimetru.
Suprafata foii se unge cu unt si se presara amestecul de zahar brun si scortisoara avand grija ca stratul sa fie cat mai uniform.
Aluatul se ruleaza cu grija pe lungime iar cu ajutorul unei bucati de ata se taie ruloul in bucati cu lungimea de 4-5 cm.
Este de preferat aceasta metoda de taiere, pentru ca ata taie perfect, fara sa turteasca forma si fara sa murdareasca suprafata taieturii.
Melcisorii obtinuti se culca distantati intr-o tava tapetata cu hartie de copt, unde se lasa la crescut pentru inca 30 de minute,timp in care cuptorul se incinge la 200 de grade Celsius.
Rulourile se coc timp de 10-12 minute
In timp ce rulourile sunt in cuptor, se prepara glazura, amestecand cu un mixer toate ingredientele,pana se obtine o crema usoara si pufoasa.
Cand rulourile sunt coapte, fierbinti, se acopera cu glazura, din belsug.
Fiind fierbiniti, temperatura ridicata faca ca glazura sa se topeasca si sa se scurga, patrunzand prin peste tot.
Se servesc calde, acompaniate de sos caramel, care poate fi preparat in casa.
Si peste sos se presara multa nuca maruntita.
Si asta e ceea ce am facut eu:
am luat branza la cutie (crezand ca e crema de branza) si cand am desfacut am avut surpriza sa constat ca de fapt e branza topita, dar asa am pus-o si a fost ff bune si cu branza topita



Imagine Atasata Imagine Atasata 
plus ca le-am tot repetat fara a le poza si fara a mai pune glazura deasupra, sunt super bune si fara glazura

duminică, 17 octombrie 2010

Vrabii sau .....


1kg faina
250ml lapte prins
250 ml apa calduta 25g drojdie proaspata + 1 lingura drojdie uscata
sare
1 lingurita zahar
150 ml unt(ulei, untura....)
1 ou
50 ml telemea

mai e nevoie de :

cateva stafide
1 galbenus pt uns
am facut maiaua (un pic de faina+1 lingurita zahar+drojdia) pe care am lasat-o la crescut cateva minute

am pus intr-un lighean faina, maiaua si restul ingredientelor si am framantat cat am putut de bine (stau destul de rau la capitolul asta)

aici in timpul framantarii

aluatul gata framantat, pus la crescut

pe la mijlocul cresterii

aici gata de lucru

am impartit aluatul in asa fel incat sa-mi iasa 6 bile si 6 baghete (dintre care 2 bile si 2 baghete mai mari)

am luat baghetele si le-am rasucit pt a forma corpul

apoi am format (asa cum m-am priceput mai bine) niste ciocuri bilelor si le-am pus deasupra 'corpurilor'pe post de 'cap'
i-am infipt fiecarui 'cap' cate 2 stafide drept ochi

am pus in tava unsa cu ulei,

le-am uns cu galbenus si le-am bagat in cuptorla foc mare cateva minute apoi la foc potrivit (din pacate nu stiu ce s-a intamplat dar am mai pierdut din poze)
cand au fost gata le-am scos si le-am pus pe platou

va prezint cuplul...

Cozonaci

Attached Image

INGREDIENTE ALUAT
- 1kg faina
- 50g drojdie
- 250g zahar
- 500ml lapte
- 200g grasime, ulei si unt topit
- 5 galbenusuri
- 1 lingurita rasa de sare
- arome - coaja rasa de lamaie, portocala, vanilie, fiecare

UMPLUTURA
nuci macinate,zahar,cacao,zahar vanilat
ciocolata menaj razuita
stafide


- intr-un lighean mai mare am cernut faina -am incalzit laptele in care am dizolvat zaharul si vanilia
- am facut maiaua in mijlocul fainii din drojdia muiata in putin lapte
- galbenusurile le-am frecat cu sare, coaja de lamaie si portocala
- peste faina si maiaua am adaugat restul de lapte caldut si galbenusurile frecate -am amestecat cu mana si am inceput sa framant usurel, ajutandu-ma de grasimea calduta
-am framantat bine, vreme de 30 minute, apoi l-am trntit in lighean de cateva ori
-am acoparit castronul cu un servet si l-am pun la crescut, cam o ora si jumatate

Attached Image

- am luat aluatul crescut si l-am impartit in doua pentru cei doi cozonaci
- am impartit o jumatate in doua, si una in trei
- intai m-am ocupat de cea cu 3 parti
-am framantat o parte cu putina cacao, am intins-o si am presurat niste stafide deasupra apoi am rulat
- celelalte 2 parti le-am intins pe rand am pus ciocolata rasa si stafide (iar pe una niste fructe uscate), le-am rulat si pe acestea si le-am impletit intre ele avand grija ca cea cu cacao sa fie la mijloc

Attached Image

-am intins celelalte doua bucati
- am pus umplutura cu nuca si am rulat
- apoi am impletit cele doua
-am pus in tavi tapetate cu hartie de copt si am lasat la crescut, vreme de 40 minute
- am uns cu albus de ou (ca aveam mai multe) amestecat cu lapte si am presurat zahar deasupra

Attached Image

- am copt la foc moderat pna s-au rumenit frumos
si a trecut de testul CTC-ului


Attached Image

sectiune

Attached Image



ps. multumesc Gabi Cara si Lauralaurentiu pt inspiratie
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Postări populare

Arhivă blog

Photobucket