ingrediente
2 piepti pui
cascaval
sunca pui
castraveti murati
morcovi fierti
usturoi
sare
piper
condimente
vin
am pus piepti de pui taiati si batuti la macerat cu sare, piper, usturoi, o cescuta de vin, apa si verdeturi uscate
Cat timp a stat sa se macereze am pregatit restul ingredientelor
am intins pe tocator cate o bucata am pus cascaval, sunca,morcov si castravete murat
bucatile de carne umplute le-am rulat strans. Apoi am prins in scobitori
sau am legat bine
ruladele cu ata (care erau mai rupte si nu le-am putut prinde in
scobitori) dupa care le-am asezat intr-o tava in care am pus cam 50 ml
ulei. Am introdus tava in cuptorul incins bine.
NU stiu dat a stat la
cuptor, ca nu am cronometrat. Cand este rumenit (mai tare sau mai
putin , dupa gust) se incearca cu un bat de chibrit
Am scos, am feliat si am servit alaturi de pireu de cartofi
Se afișează postările cu eticheta Mancaruri. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Mancaruri. Afișați toate postările
duminică, 2 ianuarie 2011
joi, 18 noiembrie 2010
Ciulama ciuperci
Reteta pusa pe culinar.ro de BIJU (multumim de reteta)
avem nevoie de :
400 g ciupercute proaspete
250 grame smantana
2 linguri rase de faina
o ceapa medie
2 catei de usturoi
patrunjel dupa gust (ne-avand am pus marar uscat si a mers si asa)
Taiem ceapa marunt si o punem la calit.Dupa ce a devenit sticloasa adaugam si ciupercutele pe care le acoperim lasand capacul putin deschis. Ele se vor face in suc propriu, iar cand acesta a scazut completam din nou cu apa sa fie bine acoperite.
Dupa ce am pus apa lasam oala fara capac si aducem la fierbere. Lasam sa fiarba incet cam 10 min pana mai scade putin din apa. In acest timp amestecam cele 2 linguri de faina cu smantana si, cand zeama a mai scazut adaugam acest amestec. Lasam sa mai fiarba 5 min
Cand punem amestecul de faina este momentul sa punem sare si piper dupa gustul fiecaruia. dupa cele 5 minute punem usturoiul pisat impreuna cu patrunjelul taiat(sau ce verdeata alegeti sa puneti). Amestecam, lasam un minut - doua si inchidem focul.
Asa arata ciupercutele langa o bucata generoasa de mamaliguta.Este foarte buna si foarte rapid de preparat.
pofta buna !!
sâmbătă, 23 octombrie 2010
Ghiveci in vas de paine

1kg faina
600ml apa
sare
50g drojdie
1 lingurita zahar
2 linguri ulei
pe care il lasam la crescut timp in care ne ocupam de ghiveci
pregatim ingredientele:
250g vinete
250g brocoli
150g ardei
120g ceapa
rosii
1 praz
100-200g ciuperci
5 cartofi (mai mici)fierti
le spalam, le curatam
- Ceapa o toacam marunt,
- Morcovii ii taiem cuburi mari,
- ardeii ii taiem cuburi
- Vinetele ii taiem cuburi mari
- brocoli il desfacem in bucatele
- rosiile le dam pe razatoarea cu ochiuri mari
inainte de a incepe prajim vinetele cu putina sare, dupa care le scoatem si le dam deoparte
incepem prin a trage legumele la tigaiein ulei de masline.
vom incepe cu morcovii ca sunt cei mai tari, dupa care adaugam si ceapa, putina sare si putin piper pentru a asezona.
in momentul in care ceapa devine sticloasa vom adauga ardeii si brocoli
cand legumele au inceput sa lase apa vom adauga rosiile
vom stinge cu putina apa si vom reduce temperatura pentru a evita arderea
lasam totul sa scada la foc mic
pregatim ciupercile (le taiem dar nu f marunt) si prazul, il adaugam la sfarsit ca e f fraged, de asemenea da un plus de gust si dulceata acestui ghiveci
adaugam ciupercile si prazul, concomitent cu cartofii care au fost fierti in prealabil
adaugam si vinetele prajite
vom lasa totul sa mai fiarba circa 10 minute dupa care se va da deoparte
in timp ce fierbe ghiveciul pregatim salata din:
rosii
castraveti
morcovi
le taiem dupa preferinta si presaram sare deasupra
dupa ce a crescut aluatul facem din el un vas si cateva farfurioare(in cazul meu 3) pe fundul unui tuci si a unor castronele acoperite cu hartie de copt
le bagam la cuptor si cand sunt gata le scotem si punem ghivechiul in ele

Caracteristicile senzoriale ale preparatului sunt deosebite datorita varietatii legumelor folosite, a coloritului viu si variat cat si datorita gustului obtinut in urma tratamentelor termice aplicate la realizarea acestuia.
Totul e gata pregatit pt a fi servit

Snitel umplut
Snitele umplute
- 1 piept de pui, vreo 800g
- cateva felii cascaval (afumat e si mai bun)
- cateva felii sunca
- 2 oua
- pesmet
- sare & piper
am feliat pieptul de pui si am batut cu ciocanul de snitele, apoi am condimentat
am pregatit feliile de sunca si cascaval
In fiecare felie de pui batuta am aseazat cascaval, sunca si cascaval,apoi am impachetat (pliat)
am dat snitelele astfel umplute prin oua (batute in prealabil ca pt omleta) si prin pesmet. Apoi am pus la prajit, in ulei incins.
am obtinut aceasta bunatate
pe langa aceste snitele am mai pregatit cartofi pajiti (tentative de trandafiri)
am taiat cartofii rondele, am pus pe tocator cate cinci felii una peste alta si am rulat de la un capat la celalalt
alaturi de niste "yorkshire puding" dupa reteta de aici http://www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/19757/yorkshire-puding/ (multumesc nico)umplute cu salata de vinete cu maioneza
si binenteles ceva muratura (castraveti in cazul acesta)
Salata etajata, cu vinete
Reteta este luata de aici:
Secretul acestei salate este ORDINEA INGREDIENTELOR.
Ingredientele in ordine:
1. rosii rondele
2. telemea rasa
3. ceapa tocata marunt
4. ardei fasii mai mici
5. salata de vinete
6. ou fiert taiat rondele (eu folofsesc vreo 3 parca)
7. maioneza
8. cascaval ras fin
9. ce mai doriti
1. rosii rondele
2. telemea rasa
3. ceapa tocata marunt
4. ardei fasii mai mici
5. salata de vinete
6. ou fiert taiat rondele (eu folofsesc vreo 3 parca)
7. maioneza
8. cascaval ras fin
9. ce mai doriti
Secretul acestei salate este ORDINEA INGREDIENTELOR.
vineri, 22 octombrie 2010
Crochete piept pui

2 piepti pui
7 morcovi marisori
1 leg patrunjel
o bucata telina (optional)
2 cartofi (optional)
5 catei usturoi (sau dupa preferinta)
3 oua fierte (se pot pune si mai multe) si 2-3 crude
pesmet (eu nu am folosit de data asta)
sare, piper
se fierb toate ingredientele mai putin usturoiul

se mixeaza (eu le-am dat pe masina de carne)

se adauga un ou crud, usturoiul, leg de patrunjel tocata marunt, sare si piper dupa gust

se formeaza crochetele cu mana se tavalesc in oul batut apoi prin pesmet si se prajesc in ulei incins (eu am trecut de faza asta ca din lipsa de pesmet si timp am catut ouale cu faina si am tavalit crochetele in aceasta compozitie apoi le-am prajit)

si sectiunea

si pe pat de pireu de cartofi
duminică, 17 octombrie 2010
Ardei umpluti cu cartofi

Ingrendiente:
10 ardei grasi
10 cartofi potriviti
4-5 oua (eu am pus un ou caci deja se mancase prea multe oua si era seara)
branza telemea dupa preferinta (eu am pus doar cat mai aveam in casa)
verdeturi proaspat tocate
Fierbem cartofii, ii curatam si-i dam pe raszatoarea cu ochiuri mari sau ii zdrobim nu foarte fin, adaugam oul, branza, verdeturile

si amestecam .

Taiem ardeii in jumatate , scoatem cotorul si semintele

si ii umplem cu amestecul de cartofi.
Punem putin ulei intr-o tava , apoi ardeii umpluti

si coacem la temperatura inalta
cand sunt aproape gata radem cascaval pe ei

si ii mai lasam sa se rumeneasca un pic (am cam trecut peste faza asta)

si sectiune

Se pot servi cu putin sos de usturoi. Sunt excelenti !
eu i-am servit asa simpli
Pofta buna!
Mancarica de cartofi cu ficatei si mazare
4 cepe
2 morcovi
1 lingura bulion
ustroi
un ardei(de care vreti)
500g ficatei
10 cartofi potriviti
400g mazare
o legatura de patrunjel proaspat
sare si piper dupa gust
cartofii se curata, se taie si se pun la fiert cu putina sare


se toaca ceapa si se lasa la calit, pina devine sticloasa
apoi se adauga ,morcovii,ustroiul,ardeiul bucatele si lingura de bulion (care poate fi inlocuita cu o rosie sau doua)
se pun ficateii si se lasa la fiert cateva minute (abia de aici am inceput sa fac poze)

dupa care se adauga mazarea eu am avut-o congelata) si o cana de apa (sau in functie de cat de zemoasa o doriti)


se lasa asa pana sunt fierti si ficateii si mazarea

se adauga cartofii fierti

se sareaza si pipereaza dupa gust..bineinteles ca mai puteti folosi si alte condimente
si gata


pofta buna!
A iesit fff faina si cei din casa (copii, barbat, soacra) au fost incantati de ea
eu am facut o cantitate mai mare sa ajunga la 7 persoane dar cantitatile se pot reduce sau chiar modifica dupa preferinta fiecaruia
ps daca se pune mazare de la cutie se adauga odata cu cartofii fierti pentru a nu se zdrobi
Rulada pui intreg
Am dezosat cam asa (pt cine nu stie nu va speriati este mai mult de explicat dar merge f. repede - pentru procedeul de dezosare vreau sa ii multumesc Natashei
681 x 681 (123.36k)
- am intors puiul pe spate si am inceput de la piept, apoi am continuat taind pe linga os- m-am dus si pe o parte si pe cealalta la fel apoi am scos scheletul
- am trecut la pulpe, am crestat pe lungime si am scos osul
- la aripi am lasat numai copanelele(deci partea cu carne)si tot asa am scos osul
astfel mi-a ramas o bucata intreaga de carne:


am oprit cateva bucatele din piept

am taiat vreo 2 si pt a acoperi pielea golasa de pe spinare
am batut putin cu ciocanul de snitele am condimentat

am facut o omleta din 3 oua

am pus un rand de cascaval

apoi omleta

bucatelele de piept oprite (batute ca pt snitel)

iar un rand de cascaval

am rulat si am prins in scobitori (din lipsa de plasa) pt a nu se desface

am pus in tava cu 2 linguri de ulei si 2 pahare de apa

am acoperit cu aluminiu (in cazul meu tavita de aluminiu) si am dat la cuptor la 180 grade cam o ora jumate

apoi am dat tavita jos si am lasat la rumenit(se intoarce si pe partea unde nu este rumenita)
am deschis cuptorul si am uns cu sosul din tava(de citeva ori)
gata
Abonați-vă la:
Postări (Atom)
Postări populare
-
sfecla rosie hrean otet zahar sare apa Se ia sfecla rosie, se spala bine, se fierbe, se curata, se taie cuburi, felii sau...
-
Aceasta este cea de-a doua reteta cu care particip la concursul BLOGGOSPODINA , organizat de doamana Laura Laurentiu pe blogul dumneaei www...
-
Reteta postata de Adriana Nicoleta pe culinar.ro careia ii multumesc si pe aceasta cale am folosit 15 lg zahar 5 lg cacao 100g frisca 12...
-
Am luat de la piata un bidon de2 l de lapte dar fiindca a fost cald cand am ajuns acasa am constatat ca nu tine la fiertasa ca a ramas in ...
-
ingredientele: - 5 gr de gelatina pusa la inmuiat in 30ml apa - 50 de grame de glucoza (miere, energizant) - 450 de grame de zahar pudra ...
-
Cum primavara se lasa asteptata, am facut ca la mine sa fie primavara, "mi-au inflorit narcisele, calele si ghioceii", asa ca i-a...
-
Cu o intarziere de o saptamana vin si eu cu tortul de ziua noastra, zi in care am inceput o noua viata impreuna....dar cu 11 ani in urma....
-
Reteta e luata de pe culinar, postata de Poca careia ii multumesc de reteta pentru blat 6 oua 200 gr zahar 30 ml apa 30 ml u...









Imagine micsorata 65%


